A cvibak próbája az evés Kiss Gábor: Régi szavak szótára
Szerző, fotó: leho
Kiss Gábor kiadóvezető, a kötet főszerkesztője úgy vezette le a tavaszi könyvbemutatót, hogy az ott lévő, már kézzel fogható könyveknél még izgalmasabb lesz a Régi szavak szótára. Tételesen 19 250 szó, vagy ahogy az alcímben szerepel: „kihalt, elfeledett és kiveszőben lévő szavak, szóalakok és szójelentések magyarázata”. Mi egy érdekes játékot próbáltunk ki, Fehér Béla Kossuthkiflijén rágódtunk egy kicsit a szótár segítségével.
Te is, fiam, Bluetooth? Bódi Zoltán: Infoszótár. Informatikai fogalmak eredete, magyarázata és használata
Szerző: l. user 2011. május 24. 6.56
Nyilván mindenki tudja, hogy Dánia viking (nem rokona VI. Leninnek) királya, Harald Blåtand (Harald Bluetooth) 940–981(/986) között uralkodott, s olyan jól párbeszélt politikai szövetségeseivel és ellenfeleivel, hogy tevékenysége folytán Norvégia és Dánia felvette a kereszténységet, illetve a két ország egyesült. De mielőtt Helsingørbe irányítva csónakunk elkalandoznánk, térjünk vissza az informatika hullámaihoz: innen ered az összekapcsolás kifejezés. Az ékesszólás kiskönyvtára sorozat 13. darabját szedjük ízekre.
Rácz Jánosnak a fenti rövidebb címnél alcímével többet mondó és pontosabban körülírt (Az elnevezések eredete, a növények kultúrtörténete és élettani hatása) könyve a Tinta Kiadó A magyar nyelv kézikönyvei sorozatának 19. tagja. Az idei könyvfesztiválra jelent meg, s a kiadó népszerűségi listáján júliusban a hatodik volt. Nem áltatok senkit: nem olvastam végig ától cettig, ahogy nem is kell egy enciklopédiát, de a szócikkek rengetegébe belemélyedtem.
„Mi a ködmön, mi a mente” Burget Lajos: Retró szótár
Szerző: foxi-maxi 2010. március 11. 6.56
Burget Lajos az unokáinak mesélt klasszikusok kapcsán vette észre, hogy a gyerekek az általunk kedvelt szöveg majd minden második szavát nem értik, így született meg két könyve, melyben a nyelvünkből már kikopott, vagy ritkán használt kifejezéseket járja körül. Ezután jött az ötlet, hogy a közelmúlt (a II. világháborútól a rendszerváltásig) jellemző kifejezéseit is össze kellene gyűjteni egy szótárba, ehhez a Tinta Kiadó, mint eddig is hasonló téma felvetésekor, kitűnő partner volt.
Fercsik Erzsébet – Raátz Judit: Keresztnevek enciklopédiája A leggyakoribb női és férfinevek
Szerző: leho 2009. szeptember 18. 6.56
Már rég megszáradt a nyomdafesték a Tinta Kiadó A magyar nyelv kézikönyvei sorozatának újabb, 16. darabján, de az ismertetéssel nem késtünk el, a Keresztnevek enciklopédiája korszakos és kortalan mű is egyben: korszakos, mert ilyen alaposan és élvezetesen rég nem dolgoztak fel magyar keresztneveket, továbbá egy korszak lenyomata tükröződik benne 2006-ig bezárólag; ugyanakkor kortalan is, hiszen ezt a kötetet akár húsz év múlva is kedvtelve lehet majd forgatni.