Csupán egy tételmondat olvasható a kötet hátsó borítóján – „Mindketten Robert lelkéért imádkoztunk, ő eladni akarta, én megmenteni” –, ami a két életutat felületesen ismerők számára is jóval több egy bonmot-nál. Beszédesebb, mint egy frappáns ismertető. A Kölykök 2010-ben elnyerte az amerikai National Book Awardot, de nem ezért olvastuk el. Patti Smith és Robert Mapplethorpe közös élethalmaza jóval több egy tucatmemoárnál.
Szerző: Eszéki Erzsébet, fotó: Európa Könyvkiadó 2011. május 30. 6.56
A világhírű svéd író, az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége, Per Olov Enquist pályája megtörtént eseményeket bemutató, dokumentarista, oknyomozó, de közben ízig-vérig szépirodalmi regényekkel indult. Magyarul nemrég megjelent, Egy másik élet című regényében a saját élete volt az oknyomozás tárgya, amelyhez Enquist elementáris őszinteséggel és intenzitással fordul.
Dr. Garamvölgyi László: Hogyan halt meg József Attila?
Stanczik Edina 2011. április 22. 6.56
Kell egy kis perverzió ahhoz, hogy József Attila halálát ennyi év után elővegyük, s nem is akárhogyan, hanem kriminológiai, kriminalisztikai szempontból. Sok-sok év távlatából, élő szemtanúk nélkül, csupán a ránk maradt dokumentumok alapján rekonstruálni egy nap eseménysorozatát igen nagy kihívás. Főleg, ha azt szeretnénk bizonyítani, hogy baleset történt, nem pedig öngyilkosság.
Nemrég zárult A másik Csinszka elnevezésű kiállítás Debrecenben, a MODEM-ben, mely Márffy Ödön, Boncza Berta második férje képeit mutatta be. Együttélésük másfél évtizede alatt Márffy rengeteg képet festett Csinszkáról, a bubifrizurás, törékeny alkatú, de kevésbé szép lábú, fejfájós, társaságot kedvelő, sokak szerint hisztérikus asszonyról. A kiállítás után élvezet volt elolvasni Rockenbauer Zoltán A halandó múzsa című, a Noran Kiadó Luna könyvek sorozatában megjelent vaskos kötetet, a kiadó még két könyvet szentelt Csinszkának, az egyik a verseit tartalmazza, a másik pedig Adyhoz fűződő szerelmét boncolgatja.
Álompolgárok, kerítők és kerítések: Álmaimban Amerika
Szerző: keszegi 2009. október 8. 6.56
A Novum Verlag gondozásában megjelenő kötetben Walczer Tünde kilenc, munkavégzés, illetve a letelepülés szándékával kiutazó, illegálisan az Egyesült Államokban (Kanadában) tartózkodó vállalkozó szellemű emberrel készített hosszabb interjút tapasztalataikról. 2001. szeptember 11-e után, vízummentesség esetén sem egyszerű a kinntartózkodás, illegálisan pedig még nehezebb. A többnyire az évtized elején emigrálók sorsa érdekes, tragikus és elgondolkodtató egyszerre.